anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Wywiad z Wojtkiem Piątkiem — zwycięzcą październikowego konkursu fotograficznego

jaylward
Użytkownik
Użytkownik
912 wyświetleń

Valve Tower Bridge_resized.jpg

Co miesiąc w serwisie społecznościowym Sony ogłaszamy konkurs fotograficzny. Za każdym razem wybieramy inny temat — i zawsze jesteśmy zdumieni jakością oraz różnorodnością zgłaszanych prac. Październikową edycję poświęciliśmy „mostom”. Pierwsze miejsce zdobył mieszkający w Irlandii Wojtek Piątek za znakomitą fotografię „Valve Tower Bridge”.

Tuż po ogłoszeniu wyników poprosiliśmy Wojtka o rozmowę — między innymi o zwycięskim zdjęciu i zamiłowaniu do fotografowania.

 

Witaj, Wojtku. Przede wszystkim gratulacje z okazji zwycięstwa w ostatnim konkursie fotograficznym! Twoje zdjęcie jest fantastyczne i w pełni zasłużyło na nagrodę.

„Bardzo dziękuję. Wciąż nie mogę uwierzyć, że moje zdjęcie naprawdę wygrało ten konkurs”.

 

Czy możesz nam powiedzieć, gdzie pracujesz i czym się zajmujesz?

„Pracuję w firmie sprzątającej. Zajmujemy się różnymi rzeczami, ale moim zadaniem jest usuwanie graffiti w całym Dublinie — pracuję na zlecenie Rady Miejskiej w Dublinie. Można powiedzieć, że utrzymuję się z mycia ścian”.

 

Kiedy zająłeś się fotografowaniem?

„Zawsze lubiłem robić zdjęcia, ale pierwszą lustrzankę cyfrową — Sony α450 — kupiłem pięć lat temu, głównie dlatego, że chciałem mieć ładne zdjęcia moich rosnących dzieci. Od tego czasu fotografowanie jest moim wielkim hobby. Mam nadzieję, że w przyszłości stanie się ono czymś więcej niż hobby”.

 

Gdzie byłeś, gdy przyszedł mail z informacją o wygranej w konkursie?

„Kiedy przyszedł ten mail, miałem naprawdę zły dzień. Po przepracowanych dwóch zmianach zepsuł mi się samochód, przez co spóźniłem się po dzieci do szkoły. Z początku w to nie wierzyłem, myślałem, że to kolejny spam czy coś takiego. Nadal trudno mi uwierzyć, że spośród tylu świetnych zdjęć wybrano właśnie moje. Nie myślałem, że jest aż tak dobre”.

 

Czy możesz nam opowiedzieć historię tej fotografii? Gdzie powstała i czym ten most zwrócił Twoją uwagę?

„[Most Valve Tower Bridge na zalewie Valtry Reservoir w hrabstwie Wicklow w Irlandii] to popularne miejsce wśród fotografów. Wybrałem się na niego, żeby porobić trochę zdjęć zachodu słońca. Początkowy zamysł był taki, żeby w kadrze mieć bok mostu. Po wykonaniu kilku zdjęć postanowiłem sfotografować go od góry, bo nie widziałem wcześniej zbyt wielu takich ujęć. Musiałem się trochę powspinać i udać, że nie widzę napisu »Zakaz wstępu«, ale o tym lepiej nie mówmy”…

„Słońce już zaszło, więc zdecydowałem się na długi czas ekspozycji, żeby pokazać ruch chmur. Później przerobiłem to zdjęcie na czarno-białe, bo było w nim bardzo mało ciekawych kolorów”.

 

A jakim sprzętem zrobiłeś to zdjęcie?

„Używałem aparatu Sony a99 z obiektywem Sony 16–35 mm F2,8 ZA SSM”.

 

Ostatnie pytanie: kiedy teraz ponownie patrzysz na to zdjęcie, jakie ma ono dla Ciebie znaczenie?

„Naprawdę nie wiem. Jak już powiedziałem, nie uważałem go za tak dobre jak niektóre inne zdjęcia konkursowe, a jednak zostało ono wybrane przez jury, więc jestem bardzo szczęśliwy. Jeszcze raz dziękuję!”

 

Aby na bieżąco śledzić wszystkie konkursy fotograficzne Społeczności Sony, włącz subskrypcję biuletynu Społeczności Sony.